Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ BOD Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with either glass robotic or pennyhead stoppers
| Marking Spot | Yes |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used to incubate diluted samples of sewage, sewage effluents, polluted waters and industrial wastes to determine the amount of oxygen required during stabilization of decomposable organic matter by aerobic biochemical action |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Replacement Plates for Vacuum Chambers, polycarbonate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these replacement plates for select vacuum chambers and bell jars. Plates are molded of white polypropylene or polycarbonate, with neoprene gaskets.
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Low Particulate Biotainers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nalgene PC Low Particulate Biotainers are certified clean to USP <788> standards, making them an ideal solution for biological and pharmaceutical manufacturing.
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation. |
|---|---|
| Closure Size | 48 mm,48 mm |
| Product Type | Carboy,Storage and Transport Bottle |
| Color | Translucent Blue,Blue (Translucent) |
| Material | Polycarbonate,Polycarbonate |
| Low Particulate | USP <788> (Low particulate),USP <788> (Low particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product,Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile,Sterile |
Gosselin™ Straight Polypropylene Container with Screw Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Includes leakproof, polyethylene cap. Corning™ Gosselin™ Straight Polypropylene Container with Screw Cap is designed with a wide mouth to provide ample room for sample collection.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Sample Container |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Sample collection |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nalgene PETG Low Particulate Media Bottles are certified clean to USP <788> standards, making them an ideal solution for biological and pharmaceutical manufacturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation. |
| Product Type | Clean Container |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, European Pharmacopeia for Abnormal Toxicity and USP 661 physicochemical tests compliant. Manufactured in an ISO 14644-1 Class 7 cleanroom. Certified sterile (SAL 10-6), non-cytotoxic, non-pyrogenic, and non-hemolytic. |
| Low Particulate | USP <788> (Low particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Drop-Dispensing Bottle made with Teflon™ fluoropolymer, Dropping Closure and Cap made with Tefzel™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dispense strong acids/alkalis, reagents and solvents with these FEP drop-dispensing bottles which feature excellent chemical resistance for dispensing virtually any chemical.
Corning™ PYREX™ Low-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, low-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
Corning™ Sterile Graduated PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap, Pre-Assembled
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Corning™ Octagonal PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap are designed for secure storage of tissue culture media, sera, buffers, and other aqueous solutions
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Closure Size | 34.7 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer Neck | 1.4 in. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Wrapped Tray |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 34.7 mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Serum KG-35 Borosilicate Glass Aluminum Seal without Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Neutraglas™
| Closure Size | 20A |
|---|---|
| Product Type | Serum Bottle |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Translucent Amber HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive products with these wide-mouth translucent amber HDPE packaging bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Wide |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Opaque Amber |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Safety Dispensing Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against leakage, breaking and contamination with these low density polyethylene jugs, a safe alternative to glass jugs.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Safety Dispensing Jug |
| Closure Size | 83B |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Integrated shoulder handle, molded bottom grip and molded-in spout |
| Product Type | Safety Dispensing Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Diameter (English) Inner Neck | 2.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Tethered Screw Closure |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Wide-Mouth PPCO Bottles with Closure: Bulk Pack, Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save valuable storage space with these easy-to-grip, square, wide-mouth PPCO bottles, which feature durable, uniform walls resistant to splitting or puncturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Square Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | PPCO |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality PPCO Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store specimens where autoclaving is required with these wide-mouth, lab-quality PPCO bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |